Nordicana – za co kochamy Skandynawię

Nordicana – za co kochamy Skandynawię to pięknie ilustrowana książka, dzięki której poznacie bliżej kulturę, zwyczaje i kuchnię Skandynawii. Myślę, że to czas Skandynawii! Rośnie zainteresowanie tym co Skandynawskie- wystrój wnętrz, przyroda, filmy. Uważam, że tak książka wyszła w świetnym czasie!

Książka Nordicana dzieli się na następujące działy:

  • mity i tradycje
  • naturalnie skandynawskie
  • skandynawski design (uwielbiam!)
  • jedzenie i świętowanie (to mój dział!)
  • noir i symbole kultury
  • skandynawska architektura

Z czym kojarzy się Wam Skandynawia? Mnie w dzieciństwie kojarzyła się ze Świętym Mikołajem, klockami Lego, Muminkami  i bohaterką książki – rudą Pippi! Ale wraz z wiekiem zainteresowania się zmieniły i teraz kojarzy mi się z pyszną kuchnią i cudnym wystrojem wnętrz. Zaś mojemu mężowi z fiordami i możliwością cudnych wypadów na ryby.

Jasną sprawą jest, że najważniejszym działem dla mnie w Nordicanie jest „Jedzenie i Świętowanie”. Tutaj możecie dowiedzieć się, że ważnym świętem dla Skandynawów jest Midsommr czyli noc świętojańska- to czas muzyki i pysznego jedzenia. Tu przeczytacie historię marynowanych śledzi, bo jak mawiają Skandynawowie ” Wszystkim śledziom dane jest pływać trzy razy- raz w oceanie, drugi raz w occie i na koniec w wódce”, a dla wielu z nich śledź jest to „Srebro oceanu i złoto podniebienia”. Oprócz śledzi dowiecie się jakie znaczenie dla tego regionu ma borówka brusznica i co to jest Brennivin. Wielbiciele poziomek zdziwią się z czym Skandynawom się one kojarzą. Na Waszych twarzach pojawi się uśmiech, gdy zobaczycie na zdjęciu książki słynne przez pewną znaną sieć sklepów Klopsiki!  Znalazłam też w Nordicanie opisy takich potraw jak islandzkiego Skyr, finlandzkich Pierogów Karelskich. Wybitne podniebienia i smakosze poczytają też słów klika o znanej Restauracji Noma. Odnalazłam też wzmiankę o moich ukochanych, tak wyjadanych przez całą rodzinkę bułeczkach z cynamonem, na które przepis znajdziecie na moim blogu (Kanelbullar).

Wiecie co? Książka jest idealna, by usiąść z kubkiem kakao, kocem i wieczorną porą wybrać się w przygodę w świat Skandynawii! Polecam Wam tą podróż!

img_20161124_230042_

img_20161124_230243_

img_20161124_230354_