Nowe wytyczne Żywieniowe 2021
ZASADY ŻYWIENIA ZDROWYCH NIEMOWLĄT. 2021. STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROENTEROLOGII, HEPATOLOGII i ŻYWIENIA DZIECI
Pamiętajcie, że słowa klucze to „zdrowe dziecko”. W przypadku chorób ogólnoustrojowych, ciężkich alergii żywienie niemowlaka odbywa się w konsultacji lekarskiej i pod opieką pediatry/ dietetyka. Od razu pragnę Was uspokoić, że to nie są jakieś drastyczne zmiany, choć w moim mniemaniu większość jest na plus. Wydaje mi się, że do żywienia niemowląt nadal brak w Polsce podejścia interdyscyplinarnego (lekarz, dietetyk, często logopeda, neurologopeda). Ale małymi krokami (bardzo małymi) zmierzamy w dobrym kierunku. Ostatnie wytyczne były aktualizowane w 2014 roku i dotyczyły zasad żywienia zdrowych niemowląt i w 2016 roku i dotyczyły karmienia piersią.
KARMIENIE PIERSIĄ
Zalecenie: Celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Częściowe lub krótsze karmienie piersią również jest korzystne. Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.
I tutaj wszytko jasne, ale czytamy dalej:
Średnia liczba karmień zmniejsza się z wiekiem dziecka i wynosi :
■ w pierwszym półroczu życia 8-12/24h
■ w drugim półroczu życia 6-8/24h
■ w 2.roku życia 3-6/24h.
Należy dążyć do tego, aby dziecko po 1. r.ż. nie było już karmione w nocy. Obecność jakiegokolwiek pokarmu na zębach dziecka sprzyja rozwojowi próchnicy. Towarzystwa naukowe oraz międzynarodowe grupy ekspertów zgodnie zalecają, aby niemowlęta były karmione wyłącznie pokarmem kobiecym przez pierwszych 6 m.ż. (co najmniej przez pełne 4 mies.). Oznacza to, że w tym czasie niemowlę otrzymuje jedynie mleko matki. Nie należy podawać innych płynów (np. wody, soków, mleka modyfikowanego).
No i tutaj już wychodzi brak podejścia interdyscyplinarnego, bo każda certyfikowana doradczyni laktacyjna powie nam, że dziecko karmi się piersią na żądanie. O ile w karmieniu mlekiem modyfikowanym rzeczywiście tak się nie robi, to tutaj nie do końca się z tym zgadzam. Kolejna sprawa – stomatologiczna. Czasem bardzo ciężko wyeliminować te nocne karmienia, nie jestem zwolennikiem ucinania i robienia magicznej granicy z roku czasu i odstawiania w nocy karmienia piersią, bo zrobi się próchnica. Takiemu dziecku na pewno należy przemywać ząbki gazikiem z wodą po posiłkach, natomiast mleko matki ma niższy potencjał próchnicowy niż mleko modyfikowane. Trzecia sprawa bardzo na plus – jak dobrze, że jest podkreślone, że NIE DOPAJAMY DZIECI przez pierwsze 6 miesięcy (minimum 4 miesiące i tu pamiętamy o wskazaniach lekarskich do takiego wcześniejszego wprowadzenia posiłków płynnych).
WPROWADZANIE POKARMÓW UZUPEŁNIAJĄCYCH -ROZSZERZANIE DIETY
Zalecenie: Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.).
I dalej czytamy
Niemowlęta wykazujące umiejętności rozwojowe potrzebne do spożywania pokarmów uzupełniających mogą otrzymywać żywność odpowiednią dla wieku, właściwą pod względem odżywczym i przygotowaną w higieniczny sposób nawet < 6. m.ż. Gotowość do przyjmowania pokarmów uzupełniających nie oznacza jednak konieczności wprowadzania pokarmów < 6. m.ż.
Zwróćcie uwagę na słowa „wykazujące umiejętności rozwojowe” – odczytujemy to jako gotowość do rozszerzania diety. A teraz chwała tym co pisali te standardy za te słowa poniżej. Może to utwierdzi Was z przekonywaniu nie porównywania swojego dziecka do innych !
Rodzic/opiekun decyduje, kiedy i co zje dziecko, na- tomiast dziecko decyduje ile zje. Należy akcepto- wać spożycie w ramach danego posiłku ilości po- karmu mniejszej lub większej od zalecanej wiel- kości porcji, ponieważ wielkości te są wartościami uśrednionymi33.
No i patrzcie bardzo ważna zasada powtarzana przeze mnie o tym jaką rolę ma rodzic a jaką dziecko w procesie jedzenia.
KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA NOWYCH SMAKÓW
W ciągu ostatnich lat istotnie zmieniono zalecenia dotyczące wprowadzania do diety niemowląt produktów o potencjalnych właściwościach alergizujących, takich jak jajo kurze, orzeszki ziemne i orzechy drzewne, skorupiaki i ryby, opierając się na wynikach wielu badań z randomizacją oceniających wczesne wprowadzanie wybranych alergenów, w tym 2 o zasadniczym znaczeniu 0,51. Aktualne wytyczne są zgodne, że nie ma danych naukowych uzasadniających wprowadzanie pokarmów alergizujących w późniejszym wieku niż inne pokarmy uzupełniające w celu zmniejszenia ryzyka alergii na pokarm.
BLW
Mój komentarz- naaaareszcie. Wprowadzamy pokarmy potencjalnie alergizujące od początku rozszerzania diety. Nie łapiemy się teorii- to jest bardziej alergizujące a to mniej. Dla osób, które nadal się wahają
Doczekałam się też łaskawszej i nieco obszerniejszej (choć mnie nie satysfakcjonującej) notki o BLW.
Wprowadzanie pokarmów uzupełniających metodą baby led weaning (BLW) to sposób karmienia ste- rowany przez dziecko. Opiera się ona na ominięciu etapu karmienia łyżeczką przez opiekunów i podawania pokarmów o konsystencji papki (przecierów, purée). Dziecku, które potrafi samodzielnie siedzieć (ok. 6.-7. m.ż.), podaje się różne pokarmy stałe w takiej postaci, aby mogło je łatwo chwycić rączką (np. krążki pokrojonej marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów, łyżka kleistej kaszy).
SOKI W DIECIE NIEMOWLAKA
Postanowiłam dodać Wam fragment o sokach. Często dostaje zapytania o nie a tu macie rozwiane wszelkie wątpliwości. Ze swojej strony pragnę dodać, że nie ma nic lepszego nic podawanie dziecku wody do picia, oraz kolejny raz przypomnieć Wam o tym, że nie można pierwszych urodzin dziecka traktować jako „magicznej granicy” na rozpoczęcie wszystkiego co do tej pory było nie zalecane / zakazane.
Sokami owocowymi nazywamy tylko te, które zawierają 100% soku owocowego (ew. miazgę i komórki miąższu, które wcześniej oddzielono od tego samego soku podczas procesu jego wytwarzania). Zarówno AAP (2017)81, jak i Komitet ds. Żywienia ESPGHAN (2017)74 zalecają, aby nie podawać soków owocowych dzieciom do ukończenia 1. r.ż. (poza wskazaniami zdrowotnymi). Spożycie soków owocowych potencjalnie może zmniejszyć ilość białka, tłuszczów oraz żelaza w diecie, przy zwiększonym spożyciu węglowodanów prostych, co przekłada się na większe ryzyko próchnicy. U starszych dzieci soki mogą być elementem diety i pełnić funkcję dodatku do posiłku lub przekąski. Jednak ich ilość powinna być ograniczona i stanowić maksymalnie około połowę zalecanej dziennej porcji owoców i produktów owocowych. Odpowiada to maksymalnie:
■ u dzieci w wieku 1-3 lat – 120 ml soku/dziennie
■ u dzieci w wieku 4-6 lat − 180 ml soku/dziennie
■ u starszych dzieci i nastolatków − 240 ml soku/dziennie.
DIETA WEGAŃSKA A ROZSZERZANIE DIETY
Wiem, że część z Was i Waszych dzieci to weganie. Ucieszyłam się, że w nowych wytycznych jest wzmianka o weganach, jak dla mnie (wydaje mi się, ze jestem obiektywna, bo weganką nie jestem, wzmianka dość oschła). Niby można wegańsko pod kontrolą dietetyka, ale… Osobiście uważam, że weganie to bardzo świadomi swoich działań ludzie. Znam dużo przypadków wegańskiego rozszerzania diety, gdzie dzieci mają świetne wyniki badań. Także wydaje mi się, że każdy kij ma dwa końce i najważniejsza jest świadomość rodzica i obeznanie w temacie, brak zaniedbań.
Komitet ds. Żywienia ESPGHAN6 dopuszcza stosowanie diety wegańskiej, jednak tylko pod warunkiem że dziecko będzie się znajdowało pod nadzorem dietetyka i stosowało właściwe suplementy diety, a rodzice zostaną rzetelnie poinformowani o poważnym ryzyku dla zdrowia i życia dziecka w przypadku zaniechania stosowania właściwej suplementacji i zbilansowanej diety. Jednocześnie eksperci zaznacza- ją, że odpowiednie zbilansowanie diety wegańskiej dla najmłodszych dzieci jest bardzo trudne, a ryzyko nieprzestrzegania zaleceń duże.
Zmiany być może dla wielu z Was nie będą powalające, część z nich nie jest dość jasno sprecyzowana, bo z wytycznych często wynika można/ nie można, ale, poleca się/ nie poleca, ale.. Mimo wszystko myślę, że zmiany są na plus. Każdemu rodzicowi polecam przeczytać całość, tu wyszczególniłam jedynie jakieś większe zmiany.
Zasady Żywienia Niemowląt 2021
Źródło : https://www.standardy.pl/
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozszerzania diety koniecznie zobacz moją książkę DZIENNIK ROZSZERZANIA DIETY! Dziennik Rozszerzania Diety to zbiór najważniejszych informacji na temat żywienia dzieci, rozszerzania diety, suplementacji dzieci i kobiet w ciąży/ mam karmiących , alergii pokarmowych, neofobii, odporności u dzieci i wielu innych zagadnień (patrz spis treści) opisanych na podstawie publikacji naukowych. Na końcu każdego działu podane jest piśmiennictwo. Ale to jeszcze nie wszystko! Dziennik posiada karty pracy : dla alergików, dla neofobików, listy zakupowe, wasze ulubione przepisy, miejsce na notatki, kontakty do lekarzy. Te dwie części razem tworzą niezastąpioną całość.
Kamila
Czyli jak samodzielnie nie siedzi ro nie można BLW? Na kolanach?
Karolina Osica
Oczywiście, można 🙂
frelka
U nas zaczynaliśmy od słoiczków z tzw. „pierwszej łyżeczki” hippa. Na początek marchewka – wiadomo, najmniej słodka 😉 Z kawałeczkami normalnego jedzenia dopóki ten siad nie stał się stabilny miewaliśmy problem z zakrztuszaniem, więc uznaliśmy, że nic na siłę i wszystko w swoim czasie, a my zaczniemy od bezpieczniejszych konsystencji 😉
JUSTYNA
Powiem szczerze NAM NAWET NIE PRZYSZŁO NA MYŚL ABY DAWAĆ CO I NNEGO JAK SLOICZKI – TEŻ ZACZYNALIŚMY OD HIPPP TYCH 80G
Magda
brak podejścia interdyscyplinarnego to np twierdzenie że każda pobudka dziekca w nocy którą inaczej nie da się ukoić jak przez karmienie piersią, jest jego żądaniem jedzenia. bardzo czesto dzieci budza sie w nocy bo zostaly nauczone w ten sposob zasypiać i podczas naturalnych wybudzeniach między cyklami potrzebują tej samej asocjacji. karmic mozna rowniez w dzien, tak samo jak zaspokajac bliskość. Składniki odżywcze też można z sukcesem zaspokajać nie tylko przez kp ale rownież przez inne prdukty. natomiast snu nie da się zastąpić, wyspać sie na zapas ani nadrobić. A w momencie gdy dziecko budzi się miedzy każdym cyklem i potrzebuje zawołać rodzica by zasnąc ponownie absolutnie nie ma mowy o dobryj jakościowo, regenerujacym śnie.
https://aasm.org/resources/practiceparameters/review_nightwakingschildren.pdf
Karolina Osica
oczywiście masz racje, ale to jedna z wielu kwestii. dlatego tak jak napisałam marzy mi się, żeby w naszym kraju usiedli obok siebie przdstawiciele ginekologii poloznictwa psychologii stomatologii pielegniarstawa neurologopedii logopedi dietetyki psychodietetyki i wypracowali wspolne standardy ! bardzo!