Z pamiętnika kawoszki – metody parzenia kaw z Coffeedesk
Wiecie bardzo dobrze, jak kocham te wypalone ziarenka i wszystko co z nimi związane. Sam proces parzenia kawy to dla mnie magia. Ilość metod jakimi możemy to robić powoduje, że cały proces nigdy się nie nudzi.
Dziś chciałabym Was zabrać w świat akcesoriów do parzenia kawy. Bo przecież dobra kawa to nie tylko ta z ekspresu, wybijcie to sobie z głowy. To co jedziemy? Od razu będę Wam linkowała gdzie możecie obejrzeć i nabyć wszystkie akcesoria, ponieważ ten wpis powstał we współpracy z marką Coffeedesk. I od razu zachęcam Was do odwiedzenia ich strony –klik.
Kawa w ziarnach. Jestem jej totalną zwolenniczką. Świeżo mielona. Najlepiej jakości specialty (w późniejszej części tego artykułu opiszę Ci co to znaczy). Czego będziemy potrzebować do jej zaparzenia? Przede wszystkim jeśli nie masz ekspresu z wbudowanym młynkiem- to właśnie niego. Tu mam dla Ciebie kilka fajnych na moje oko propozycji. Jaki młynek możesz wybrać? Ręczny (tutaj cała rodzinka ręcznych młynków lub elektryczny/ automatyczny
Pomijając robienie kawy w ekspresie, parzenie tak zwanej fujki (której nie znoszę ;)) mamy masę alternatywnych metod parzenia kawy np. : dripy, chemexy, areopresy i chyba najbardziej popularne kawiarki.
KAWIARKA
Do użycia na płycie gazowej, elektrycznej i indukcyjnej (są specjalne nakładki adaptujące )Fajna, bo zajmuje mało miejsca i na dłuższy wyjazd spokojnie można ją ze sobą zabrać. Kawa z niej wychodzi niezwykle aromatyczna i ma swoją moc. Jak działa? Zmieloną uprzednio kawę umieszcza się w filtrze, wodę nalewa się do zbiornika na dole, kawiarkę się składa i wodę gotuje kilka minut. Woda przedostaje się do górnego zbiornika i przechodzi przez ziarna kawy. Z takich bardziej znanych marek kawiarek polecam Wam tą (kliknij) . Znana włoska marka Bialetti i zestaw, który totalnie mnie urzekł. Od razu plus sto do smaku ;). A jak ktoś kocha szalone włoskie kolory to polecam tą.
DRIP
Totalnie super sprawa na początek przygody z alternatywnymi metodami parzenia kawy. Ja właśnie tak zaczynałam. Dlaczego? Tani – plastikowy drip kupisz poniżej 30 zł. Są też ceramiczne i metalowe. Jednym słowem kupując nie ryzykujesz jeśli ta metoda kawy Ci się nie spodoba. Do zaparzenia kawy w dripie będziesz potrzebować filtrów, o takich . Super byłoby mieć (Ale to nie jest konieczne) wagę do ważenia kawy. No i wiadomo wyżej wspomniany młynek. Od lat użytkuje dokładnie ten drip (niezniszczalny, ale warto zakręcić się przy tej wersji )
CHEMEX
Uwielbiam sięgać po niego przy gościach i dużej ilości czasu. Szklany, designerski, dzięki unikatowemu kształtowi kawa długo trzyma ciepło. Wymaga dedykowanych filtrów. Osobiście jestem posiadaczką tego na trzy filiżanki w zupełności nam wystarcza. Macie też możliwość chemexów na 6,8 i 10 filiżanek. Spójrzcie sami jakie piękności ! Klik
AKCESORIA
To właśnie te wagi, młynki, filtry i … czajniczki. Przyznam, że na swój bardzo długo „chorowałam” i mam ten firmy Timemore już ponad 4 lata dzielnie mi służy i jest póki co niezniszczalny
JAKOŚĆ KAWY
No to troszkę poopowiadałam Wam o sprzętach, a teraz jeszcze na sam koniec chciałam napisać słów kilka o ziarnach kawy i o tym jakiej jakości kawy warto wybierać.
SPECIALTY– najwyższej jakości, taka kawa może mieć do pięciu drobnych defektów max. klasyfikowana przez tak zwanych sędziów sensorycznych. Sędziowie ci nazywani są profesjonalnie Q graderami i kiperami. Oceniają jakość zielonego (surowego ziarna). Sprawdzają próbki kawy – nie może zawierać zanieczyszczeń, ciał obcych. kawa jakości specialty nie może mieć zgniłych ziaren, nadpsutych, niedojrzałych, nadgryzionych, sfermentowanych… a nawet mocno popękanych. Sprawdzany jest kolor i zapach ziaren. Powyżej opisane wady wykluczają kawę z bycia kawą jakości specialty. Nasuwa się więc nieco niepokojące pytanie… jeśli nie pijesz kawy jakości specialty, czy wiesz jaką kawę pijesz?
PREMIUM– bardzo dobra jakość, osiem defektów możliwych plus dopuszcza się jeden poważniejszy defekt
EXCHANGE– dobra jakość, do dwudziestu trzech defektów plus dopuszcza się więcej poważniejszych defektów
BELOW STANDARD– poniżej standardu, ilość defektów do osiemdziesięciu sześciu plus dopuszcza się więcej poważnych defektów
OFF– kawa nazywana ODPADEM, zła, powyżej 86 defektów, poważne defekty dopuszczalne. Te kawy mają często ziarna sfermentowane, zgniłe, spleśniałe.
I teraz zadam Ci zagadkę. Jeśli pijesz kawy popularnych marek zachwalanych w reklamach, które świeca się do Ciebie pięknymi opakowaniami na półkach wszystkich hipermarketów to jakiej jakości pijesz kawę? Czy w jej smaku wyczuwasz czasem goryczkę, kwaśność (nie mylić z kwasowością), wyczuwasz nutkę popiołu, spalenizny? Tak, to często kawy ziaren OFF.
Zostawiam Cię z tą właśnie wiedzą i mama nadzieję, że nabierzesz ochoty na poznawanie nowych, fascynujących metod parzenia kawy! W przyszłości chętnie opowiem Wam jeszcze o innych!
Wpis powstał we współpracy z coffeedesk.pl 🙂