Ajvar, bałkański sos
Ajvar, bałkański sos – słyszeliście o nim kiedyś? Ja go bardzo lubię! To dymny, dobrze przyprawiony sos. Swój „przypalony” smak zawdzięcza temu, że paprykę i bakłażana, które są głównymi składnikami tego dania podpiekam. Paprykę podpiekam do tego stopnia, że jej skórka robi się wręcz czarna. Potem już prosta droga. Wystarczy obrać paprykę ze skórki, wybrać miąższ bakłażana, dodać przyprawy i inne składniki.
Do czego podawać Ajvar, bałkański sos?
Ma naprawdę wiele zastosowań – do makaronu, jako sos, do mięs, jako dodatek, zamiast tradycyjnego sosu na pizzę, naleśników, placków. Ogranicza Was tylko własna wyobraźnia. Ta pasta ma naprawdę wiele zastosowań!
Jak wykonać Ajvar, bałkański sos?
Najidealniej, najlepiej byłoby na żywym ogniu (grill, płomień kuchenki) podpalić paprykę z każdej strony do uzyskania czarnej, spalonej skórki. To dzięki temu uzyskacie wędzony charakter sosu. Ale jeśli ktoś nie ma takiej możliwości może to zrobić w piekarniku.
Przygotuj składniki potrzebne do zrobienia sosu bałkańskiego Ajvar:
- 5 dużych papryk
- 1 duży bakłażan
- pół szklanki przecieru pomidorowego (u mnie domowej roboty, mogą być zblendowane pomidory z puszki)
- 3 ząbki czosnku
- 1 cebula pokrojona w kostkę
- sól
- pieprz
- 2 łyżki cukru
- pół łyżeczki słodkiej papryki
- opcjonalnie (to totalnie mój wymysł, ale kocham to) kumin (szczypta)
Sposób przyrządzenia sosu bałkańskiego Ajvar:
Opcja pierwsza:
- Opiekamy papryki i bakłażana w całości nad grillem/położone na palnikach kuchenki gazowej do uzyskania czarnej, spalonej skórki. Potrwa to około 15 minut. Obracamy w trakcie opalania.
Opcja druga:
- 220 stopni w piekarniku, funkcja grill, 20-25 minut. W połowie czasu obracamy.
- Przypalone, gorące warzywa wkładamy na 3-5 minut do woreczków foliowych. Po tym czasie nie powinniście mieć problemu ze zdjęciem skórki z papryki, co do bakłażana, pomóżcie sobie nożem.
- Warzywa kroimy w kostkę, podsmażamy razem z czosnkiem i cebulą na 1-2 łyżkach oleju, aż do zmięknięcia. Dodajemy cukier, sól, pieprz, kumin, słodką paprykę. Mieszamy. Blendujemy do uzyskania gładkiej masy.
Ajvar możecie zapasteryzować!