Ekspresowe pierniczki

Ekspresowe pierniczki przydadzą się wszystkim tym, którzy zaspali ze zrobieniem tych leżakujących. Tak uczciwie- przydadzą się większości. Ja co prawda ciasto na piernik dojrzewający wstawiłam , bo kocham go bardzo bardzo, ale typowo ciasta pierniczkowego i pierniczków wcześniej nie upiekłam, by w zacisznym pudełku miękły sobie kilka tygodni. Więc sama łapczywie rzuciłam się wczoraj na swoje „stare” pierniczkowe przepisy i zrobiłam jeden mały eksperyment, który udał się zjawiskowo (przetestowane na ludziach, opinie wydane). Jest dobrze. Co w tych pierniczkach takiego niezwykłego? Anoooo…. skład. Dodałam pół na pół mąki pszennej i mąki żytniej pełnoziarnistej. Wydaje mi się, że dzięki temu struktura ciasta jest lepsza i lepiej rozwałkowuje mi się ciasto! Koniecznie sprawdźcie!

Składniki:

  • 500 g mąki  -mieszanka 250 g pszennej i 250 g mąki żytniej pełnoziarnistej)
  • 2 jajka
  • 100 g cukru pudru
  • 100 g masła
  • 100 g miodu
  • 3 łyżeczki przyprawy do piernika
  • 1 łyżeczka kakao
  • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej

Sposób przyrządzenia:

Masło roztapiamy w rondelku, studzimy. Wszystkie składniki wrzucamy do miski i wyrabiamy ręcznie lub mikserem. Jeśli Wasz miód nie jest w formie płynnej również trzeba go delikatnie podgrzać i ostudzić. Wyrobione ciasto dzielimy na 3 części i wkładamy do zamrażalki na 20  minut. Nie martwcie się, że ciasto nie jest zbyt zwarte, stężeje pod wpływem niskiej temperatury.

Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na grubość 5 mm opruszając stolnicę lub blat mąką. Wycinamy foremkami pierniczki. Przekładamy na blachę  wyłożoną papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 10 minut. I tak postępujemy z kolejnymi porcjami.

Jeśli macie chęć by pierniczki wylądowały na choince należy zrobić w nich dziurki. Ja w tym roku dziureczki robiłam natychmiast po upieczeniu za pomocą słomki. Fajny sposób, bo w trakcie pieczenia niektóre zarastały – i tak musiałam je poprawiać. Zaraz po wyjęciu z piekarnika pierniczki są bardzo miękkie, więc śmiało możecie wtedy zrobić miejsce na sznureczek czy wstążeczkę.