MINI OGRÓDEK NA BALKONIE
BALKON
Wykorzystaj jego potencjał. My na szczęście mamy i balkon, i działkę, ale był czas, że mieliśmy tylko balkon. Wtedy siałam i sadziłam sadzonki. Możesz zacząć od ziół – w końcu to one sprawiają, że dania zyskują wyjątkowy smak. Poza tym warto dodawać je do potraw zamiast soli!
Posadź to, z czego w kuchni korzystasz najczęściej. Świetnie sprawdzą się:
- Pietruszka (ze względu na wysoką zawartość witaminy C) – z natki możesz zrobić pesto, posypywać nią potrawy, dodawać do zup, past, mięs (dodaj ją do mielonych – taaak zmienia smak!).
- Bazylia – idealna do pesto, twarożków oraz do wszystkich dań z makaronem (zawsze dodaję bazylię do sosów pomidorowych).
- Rozmaryn – doskonale pasuje do wołowiny i wieprzowiny. Na gałązkę możesz też nabijać szaszłyki warzywne lub mięsno-warzywne (spróbuj koniecznie, bajka!).
- Tymianek – uwielbiam aromatyzować nim zupy strączkowe, a zupa cebulowa bez niego jak dla mnie nie istnieje (jeśli masz cebulę, zrób z niej zupę – jest pyszna!).
- Melisa – przyda się uspokajające napary i nasze „kreatywne” macierzyństwo i tacierzyństwo.
- Szczypiorek – tak, dzieci mogą jeść również te „ostrzejsze” zioła.
WARZYWA I OWOCE NA BALKONIE
To możliwe – testowałam latami. Pomidorki koktajlowe, poziomki, truskawki, a nawet ogórki i cukinie. Na balkonie można też wyhodować groszek cukrowy, który dzieci uwielbiają. Może nie będzie to nie wiadomo jaka ilość, ale balkonowa uprawa ma wiele zalet: aktywizujesz swoje dziecko, będziecie mieć ekologiczne warzywa i owoce, będziecie o nie dbać, obserwować jak rosną, a na koniec zorganizujecie własne zbiory. To świetna opcja w kryzysowej sytuacji, kiedy zapasy domowe się skończą. Albo po prostu fajna odskocznia od codzienności.
PRZYGOTOWANIE DONICZKI POD SADZENIE POMIDORA
Mój tip odnośnie pomidorków koktajlowych – na balkonie lepiej sprawdzają się odmiany niskie, typu Koralik. Jak przygotować odpowiednie podłoże? Do doniczki nasyp najpierw trochę żwirku, potem odrobinę ziemi (wszystko możesz zamówić przez Internet, bez wychodzenia z domu). Jako naturalny nawóz wykorzystaj skórki od banana (super sprawa) i przykryj je grubą warstwą ziemi. Umieść sadzonkę tak, by nie uszkodzić systemu korzeniowego, a na koniec podsyp jeszcze ziemią. Jedyna trudność w hodowli na balkonie polega na tym, że w upalne dni rośliny w doniczkach są szczególnie narażone na szybkie wysychanie, dlatego trzeba je wtedy podlewać nawet dwa razy dziennie.
MSZYCE- NIEPROSZENI GOŚCIE
Na balkonie mszyca to dość częsty bywalec. Potraktuj ją opryskiem z czosnku. Jak go zrobić? 100 g czosnku obierz, rozdrobnij, zalej 5 litrami wody, odstaw na 24 h. Następnie gotuj przez 20 minut. Ostudź, przecedź przez gazę lub gęste sitko, przelej do spryskiwacza i gotowe! Mszyce „zasuszają się” a nowe nie przychodzą. Oprysk robię 2x dziennie. Rano kiedy słońce jeszcze nie świeci i pod wieczór, gdy słońca już nie ma (żeby nie spalić liści. Poza tym naparem możesz też podlewać (raz na jakiś czas 1-2 x w miesiącu pomidory i paprykę – zapobiega to powstawaniu pleśni). Jeśli chcecie zrobić mniejsza ilość naparu z czosnku wystarczą 4 ząbki – około 20 g na 1 litr wody.
ZALEŻNOŚCI ROŚLINNE
Warto pamiętać, że niektóre rośliny nie lubią swojego towarzystwa a inne wręcz przeciwnie. Łapcie szybką ściągę co można obok czego sadzić a jakich połączeń unikać.
DOBRE SĄSIEDZTWO
wczesna marchew – cebula
późna marchew – por
seler – por
marchew – sałata – szczypiorek
pomidor – pietruszka
pomidor – seler
sałata – rzodkiewka – kalarepa – seler
kapusta – fasola karłowa
ogórki – koper
kapusta – burak – seler
dynia – fasola
bazylia- ogórek
cebula- truskawki
aksamitki – warzywa korzeniowe
czosnek – pomidor
dynia – nasturcja
szpinak – rzodkiewka
mięta – kapusta
ZŁE SĄSIEDZTWO
pomidory – papryka
marchew – rośliny kapustne
sałata – pietruszka
groch – warzywa cebulowe
ziemniaki – ogórki oraz pomidory
Roletprof
sami również mamy tylko balkon, ale również postanowiliśmy zabawić się w domorosłych ogrodników 🙂 Gratuluję pomysłu