Dieta dla Twojego mózgu
Życie we współczesnym świecie stało się bardzo wymagające. Stres, szybki rytm dnia, brak czasu na odpoczynek i zła dieta negatywnie wpływają nie tylko na naszą sprawność fizyczną, ale również na naszą wydajność intelektualną oraz odporność centralnego układu nerwowego. Nauka już dawno udowodniła ścisłą zależność pomiędzy dietą, a zdrowym i optymalnym działaniem mózgu. Mowa tu o dobrej pamięci, zdolności koncentracji, kojarzenia i przyswajania nowych informacji – jakże ważnych umiejętności w wysoce konkurencyjnym i zabieganym świecie. Wymieńmy najważniejsze składniki odżywcze, które odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu pracy naszego mózgu oraz jak produkty bogate w ich zawartość mogą być smacznie przyrządzone.
Witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe
Niezbędnymi składnikami do sprawnego funkcjonowania mózgu są niacyna (witamina B3), cholina (witamina B4) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie Omega-6 i Omega-3). Te ostatnie należą do składników budulca tkanki mózgowej. Ich niedobór powoduje ogólne osłabienie wszystkich funkcji kognitywnych. Bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są rośliny i oleje roślinne oraz tłuste ryby morskie. Poza nasionami siemienia lnianego, olej z oliwek i łosoś to jedne z najlepszych naturalnych źródeł kwasów Omega-3. Jeśli jesteśmy przy rybach to warto też podkreślić wysoką zawartość niacyny w tuńczyku, ale też i w ziarnach zboża oraz roślinach strączkowych, takich jak fasola czy groch. W kwestii smaku, łatwo znaleźć setki rozmaitych przepisów na przyrządzanie łososia, jak i ryb w ogóle, nie mówiąc już o całej gamie wybornych potraw i przekąsek z roślin strączkowych (na przykład Dahl, hummus, czy zupy fasolowe).
Wiedzę na temat zbawiennego wpływu zbilansowanej diety na funkcjonowanie mózgu stosują w praktyce osoby, których praca polega na maksymalnym wykorzystaniu zdolności intelektualnych i analitycznych. Na przykład wielu profesjonalnych szachistów unika jedzenia produktów (m.in. białego pieczywa), szkodzących koncentracji i wydajnemu myśleniu, a podczas turniejów trzymają się dość ścisłej diety, składającej się głównie z warzyw i ryb. Węgierska arcymistrzyni szachów Judit Polgár przyznaje, że podczas turniejów jej dieta składa się głównie z surówek i owoców morza, rozłożonych na zaledwie dwa posiłki dziennie.
Opcja wegetariańska
Mimo faktu, że ryby i mięso stanowią pewne źródło wielu istotnych składników odżywczych, równie dobrze można znaleźć ich odpowiedniki w formie roślinnej. Oprócz roślin strączkowych, nasiona dyni są nie tylko bogatym źródłem cynku, który chroni nasz mózg przed kumulacją toksyn, ale także magnezu, który odgrywa kluczową rolę w naszym metabolizmie. Do ziaren należy dołączyć również orzechy, które są nie tylko smaczne, ale i bogate w wymienione składniki. Orzeszki ziemne zawierają mnóstwo niacyny. Migdały poza witaminami z rodziny B oraz sporą ilością białka, zawierają też przeciwutleniacze, które chronią nasze komórki (w tym neurony) przed uszkodzeniem. Orzechy włoskie, poza kwasami Omega-3, zawierają też kwas alfa-linolenowy, który wpływa na rozwój komórek nerwowych.
Może nie jest przypadkiem, że wielu wybitnych ludzi z historii, jak i tych współczesnych, znanych ze swoich zdolności umysłowych, minimalizowało spożycie mięsa lub je całkowicie wykluczało ze swojej diety. Do tego grona zalicza się między innymi jeden z najsłynniejszych greckich filozofów i matematyków Pitagoras, czy ekscentryczny i wybitny fizyk oraz inżynier Nicola Tesla. Wśród bardziej współczesnych to enigmatyczny matematyk Alexander Grothendieck, charyzmatyczny założyciel Apple’a Steve Jobs, filozof Peter Singer, mistrz świata z 2017 r. w szachach szybkich Viswanathan Anand, czy mistrz świata w pokerze Daniel Negreanu (uznany w 2014 za mistrza dekady).
Uwaga na kawę
Pomimo tego, że kawa jest dobrym i powszechnie dostępnym stymulantem układu nerwowego, niestety ma też swoje wady. Wypłukuje z organizmu (podobnie jak alkohol) wiele niezbędnych mikroelementów, takich jak witaminy z rodziny B oraz magnez, które, jak już wiemy, są niezbędne do właściwego funkcjonowania mózgu oraz całego organizmu. Ponadto, nadmiar kawy osłabia koncentrację, a więc warto zastąpić ją Yerbą Mate lub chociażby zieloną herbatą.