BLW – dlaczego wybraliśmy tą metodę i podsumowanie pierwszego miesiąca
BLW to już coraz mniej enigmatyczny skrót od Baby Led Weaning, w Polsce mówimy na tą metodę Bobas Lubi Wybór. To metoda wdrażania dziecka w pokarmy stałe, które po pewnym czasie mają wypełnić cały jadłospis, zamiast mlecznych polegająca na całkowitej kontroli tego procesu przez dziecko. Tak. Przez dziecko i to od pierwszego posiłku. Nie karmimy maleństwa łyżeczką (może ono ją dostać obok talerzyka i krok po kroku samo się uczyć obsługi łyżeczki podglądając rodziców).
Zastanawiałam się jak mogę Wam pomóc w przybliżeniu i wyborze metody karmienia Waszego dziecka, bo wcale nie jestem z tych, którzy uważają, że „ich” metoda jest najlepsza. Jestem totalnie zdania, że każde dziecko jest inne i każdy rodzic też. Dlatego wcześniej na instagramie dałam Wam możliwość zadawania mi pytań odnośnie naszego BLW i w ogóle BLW. Nie czuje się jak znawca tematu, ale przeczytałam wszystkie dostępne dla mnie książki w tym temacie. Oczywiście brakuje mi wykształcenia dietetycznego, ale z drugiej strony jestem lekarzem dentystą, więc jakieś, bardzo ogólne pojęcie mam.
Zebrałam najczęściej powtarzające się pytania i umieszczę je właśnie tutaj, myślę, że wielu osobom dzięki temu rozjaśni się troszkę na temat tej metody karmienia i pomoże w podjęciu decyzji o sposobie rozszerzania diety.
Jakie widzisz plusy metody BLW?
- podawanie od samego początku pełnowartościowych posiłków
- kontrola dziecka nad jedzeniem :nigdy nie przekarmisz bo to ono sobie „dozuje”
- wspólnie jedzone posiłki (jemy wszyscy razem)
- poznawanie od samego początku różnych konsystencji i struktur jedzenia
- poznawanie całego wachlarza smaków od razu
- mniejsze ryzyko na wychowanie niejadka
- dawanie wyboru dziecku (dziś ma ochotę na marchew ale na buraka nie)
- wspieranie rozwoju dziecka, sensoryki
Jakie widzisz minusy metody BLW?
- bałagan, bałagan i jeszcze raz bałagan
Czy dziecko musi samo siadać, siedzieć (bo to nie to samo) do BLW?
Nie musi, wystarczy, że posadzone trzyma się stabilnie (górne partie ciała w foteliku do karmienia). Ja na początku obkładałam fotelik wkładką dmuchaną żeby zwiększyć stabilność. Jednak pamiętajcie o tym (ja o tym niedawno się dowiedziałam), że dziecko MUSI mieć od samego początku podparcie na nóżki. Ma to znaczenia dla kręgosłupa.
Czy jest jakaś lista produktów zakazanych przy rozpoczęciu BLW?
Tak, niewskazane jest podawanie dziecku:
- grzybów
- mleka krowiego (ale przetwory mleczne można)
- miodu (do 1 r. ż.)
- soli
- cukru
- podrobów
- smażonych potraw
- gazowanych napojów
- słodzonych napojów
- przetworzonej żywności
- mocno słonych produktów
Co ile wprowadzasz nowy produkt?
Od samego początku rozszerzania diety Kuby nie trzymałam się zasady naszych mam i babć „trzy dni czegoś tam i można następne”. Kiedy podawałam jajko, przetwory mleka krowiego, orzechy robiłam to pojedynczo. Danego dnia wprowadziłam tylko jeden duży alergen i obserwowałam. U nas póki co bez skutków negatywnych.
Nie boisz się tej metody?
Na początku obawiałam się jak moje dziecko sobie poradzi z takimi kawałkami, czy się nie zadławi. Niesłusznie. Trzeba zaufać bobasowi. Jakkolwiek abstrakcyjnie to brzmi. Kuba świetnie radzi sobie w sytuacji gdy za dużo włoży do buzi, kontroluje to i po prostu wypluwa. Chyba najlepszą metodą jest jedzenie w tym samym czasie od samego początku i tylko dyskretne podglądanie dziecka.
Boję się, że moje dziecko nic nie będzie jadło, czy Kuba zjada pełne posiłki?
Oczywiście, że nie zjada. Są takie dni że ledwo co ruszy – gdy np. jest niewyspany, ma zły humor itd. A są takie, że się wręcz rzuca na jedzenie. Nie ma się tym co przejmować. Dzieci same sobie dozują jedzenia tyle ile potrzebują, pamiętajcie, że do 1 r. ż. to mleko matki. mleko modyfikowane jest głównym pokarmem dziecka.
Czy można dawać owoce w BLW?
W BLW można wszystko (no prawie: patrz powyżej). Owoce daje od 4 dnia. Istnieje teoria i ja się z nią zgadzam, że lepiej zacząć od warzyw bo są bardziej gorzkie, tym samym może być ciężej przekonać maluszka do ich jedzenia. U nas (póki co nie ma z tym problemu). Będę jednak po stokroć powtarzać, że intuicja matki jest mega ważna i jeśli czujesz, że Twój maluszek powinien dostać później owoce, po prostu tak zrób!
Jakie macie krzesełko?
Krzesełko ANTILOP z Ikea, podnóżek od ALAANATKOWEBLW.
Kiedy zaczeliście BLW?
Kuba miał 5 miesięcy i 3 tygodnie.
Na poczatku był niepotrzebny strach, że mały sobie nie poradzi. A on dał radę i z dnia na dzień daje radę coraz bardziej. Na instagramie dziekujebylopyszne wrzucam Wam inspiracje na nasze posiłki, zapraszam Was serdecznie!
