29 listopada 2014
Piernik Staropolski
Piernik Staropolski to totalna klasyka jeśli chodzi o potrawy wigilijne. Niestety piecze się go coraz rzadziej, nie wiedzieć czemu bo nie jest czasochłonny a praca nad nim jest rozłożona w czasie. I jest jego wielki plus. Na 5 dni przed Wigilią piekę go co roku, przekładam boskimi powidłami śliwkowymi, które robię jesienią właśnie na tą okazję i tak naprawdę na dużo przed Świętami mam pyszne ciasto, które na Wigilie będzie idealnie mokre. Odkąd zaczęłam je robić zakochałam się i robię już co rok.
Przygotuj składniki potrzebne do zrobienia Piernika Staropolskiego:
- 1 kg mąki
- 400 ml miodu (u mnie wielokwiatowy)
- 1 szklanka cukru
- 250 g masła
- 3 jajka
- 2 łyżeczki sody
- 40 g przyprawy korzennej (najlepiej domowej)
- pół szklanki mleka
- pół łyżeczki soli
Sposób przyrządzenia Przygotuj składniki potrzebne do zrobienia :
- Masło, cukier i miód rozpuszczamy. Studzimy.
- Dodajemy mąkę z sodą, mleko, jajka, przyprawę do piernika i sól. Ciasto dokładnie wyrabiamy. Przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do lodówki lub piwniczki i pieczemy dopiero 5 dni przed Świętami.
- Piernik powinien leżeć chociaż 3-4 tygodnie. Najlepiej 6 tygodni. Po upływie tego czasu ciasto tężeje i bez problemu można je rozwałkować. Z podanych proporcji wychodzą trzy blaty 40 na 25 cm.
- Formy wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy masłem, pruszymy mąką. Ciasto dzielimy na 3 równe części. Wałkujemy na grubość 0,5 cm. Pieczemy w 170-180 stopniach przez 17 minut.
- Po wystudzeniu przekładamy powidłami śliwkowymi i starannie owijamy w folię aluminiową.
- Przed podaniem ozdabiamy polewą czekoladową. Tak duże ciasto można podzielić na trzy mniejsze, bardziej podłużne o długości 25 i szerokości 13 cm z hakiem. Jak kto woli.