23 marca 2016
Sernik zebra
Nie planowałam takiego sernika! Tak szczerze powiedziawszy nie jestem nawet jakąś jego wielką fanką. Pomyślałam jednak, że skoro idą Święta nie ma to tamto, trzeba coś wymyślić. I tak powstał sernik zebra dwukolorowy, czekoladowo-waniliowy. Ponieważ nie mam (jeszcze) maszynki do mielenia mięsa kupiłam ser w wiaderku już zmielony. Przepis nie jest sam w sobie trudny, być może sposób pieczenia Was tylko zdziwi – w kąpieli wodnej, ale zaraz wszystko Wam wytłumaczę.
Przygotuj składniki potrzebne do zrobienia sernika zebry:
Na spód
- 120 g herbatników
- 50 g ciepłego, roztopionego masła
Na ciasto
- 1 kg mielonego sera białego z pudełka
- 5 jajek
- laska wanilii
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej tortowej
- 2 łyżki kakao
- 1 szklanka cukru
Dodatki
- kajmak
Sposób przyrządzenia sernika zebry:
- Herbatniki miksujemy w blenderze, łączymy z rozpuszczonym masłem. Spód tortownicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia, smarujemy masłem. Dno zakrywamy masą z herbatników i mocno ubijamy.
- Do dużej miski wbijamy jajka i ubijamy z cukrem. Dodajemy ziarenka z laski wanilii, ser, mąkę ziemniaczaną. dokładnie miksujemy całość na małych obrotach, by ser się nie napowietrzył. Masę dzielimy na 2 części, do jednej wsypujemy kakao, do drugiej mąkę pszenną. Miksujemy.
- Łyżką na sam środek tortownicy naprzemiennie dajemy 2 łyżki jasnej i ciemnej masy, aż do jej końca.
- Sernik pieczemy w kąpieli wodnej 15 minut w 180 stopniach, następnie w 130 stopniach jeszcze 80 minut. Kąpiel wodna polega na tym, że o poziom niżej tortownicy z ciastem kładziemy foremkę z gorącą wodą (woda do połowy głębokości blaszki). Pieczenie w kąpieli wodnej pozwala na zachowanie większej równości sernika i jego warstw.
- Jeśli macie opory przed tą metodą pieczcie tradycyjnie 60 minut w 180 stopniach.
- Po upieczeniu sernik studzimy uchylając drzwiczki, następnie wkładamy do lodówki do schłodzenia.
- Po wysuszeniu całość polewamy kajmakiem i rozsmarowujemy go. I tak sernik zebra gotowy! W razie jakichkolwiek pytań piszcie, postaram się pomóc!
Pingback:Przepisy Wielkanocne – Dziękuję Było Pyszne – blog kulinarny, przepisy BLW, dom, rodzina