Szukaj
 • Brak produktów w koszyku

ALARM! Wielkanoc- czyli CZEGO mój niemowlak ma NIE jeść?

Wiem, że niektóre z Was na myśl o Świętach dostają drgawek pod kątem żywienia dziecka. Najczęściej piszecie mi, że boicie się „wciskania” przez członków rodziny produktów zakazanych. Wydaje się to być Waszą największą bolączką. Tutaj nie znajdę dla Was złotego środka. Trzeba porozmawiać z najbliższymi i po prostu postawić sprawę jasno. Ty jesteś rodzicem i wiesz co dla Twojego dziecka jest najlepsze. Początki mogą być ciężkie, ale warto dla zdrowia dziecka.

Na początek chciałam Ci przypomnieć listę produktów zakazanych do 12 miesiąca życia:

 1. Cukier dodany (1 rok życia bezwzględnie, ale najlepiej dłużej)
 2. Sól
 3. Surowe ryby i mięsa
 4. Grzyby leśne (do 12 r ż!)
 5. Herbatki z kopru włoskiego
 6. Surowe jajko (salmonella)
 7. Miód (botulina)
 8. Mleko krowie do picia (jako składnik owsianek, naleśników można)
 9. Mleko ryżowe (arsen)
 10. Mleko kozie

Mam dla Ciebie też kilka przykazań świątecznych żywienia dziecka i zachowania zdrowia psychicznego rodzica w tym czasie :

 1. Okres świąt to nie jest dobry czas na próbowanie nowych owoców, warzyw, potraw. Lepiej zostawić sobie takie przyjemności na inne, zwykłe dni.
 2. Przy  stole  starajcie  się  nie  zwracać  nadmiernej  uwagi na malucha jedzącego w krzesełku. Poproście, by goście nie przeżywali każdego kęsa potrawy, nie wzdychali, gdy coś spadnie czy gdy dziecko zakaszle przy posiłku  (a wszyscy będąmyśleli, że na pewno się krztusi). Postarajcie się stworzyć mu jak najbardziej naturalne warunki. 
 3. Twoje dziecko nie musi (i nie powinno) skosztować wszystkiego, co znajduje się na świątecznym stole.
 4. Zaufaj sobie i staraj się nie poddać presji otoczenia. Spokojnie tłumacz, dlaczego nie chcesz podawać maluchowi określonej potrawy, a czemu inną uważasz za stosowną.
 5. Nie przejmuj się wszystkim. Nie myśl o tym, że nawet w tej zmodyfikowanej przez Ciebie potrawie świątecznej nie ma tyle żelaza, ile powinno być, że proporcje poszczególnych składników na talerzu są złe. Na te kilka dni w roku warto trochę odpuścić. 
 6. Ciesz  się  świętami,  wyjątkowym  czasem  spędzonym  z  rodziną  i  bliskimi. 

WAŻNA SPRAWA! Tego Twoje dziecko nie może jeść!

Oprócz wyżej wymienionej listy produktów zakazanych nie powinno się podawać małym dzieciom (aż do 5 roku życia) świeżych, surowych (nie poddanych obróbce termicznej) KIEŁKÓW. Ich spożycie może wywołać zatrucie pokarmowe, bo środowisko w jakim kiełkują i rosną sprzyja mnożeniu bakterii.


NEWSLETTER - darmowe materiały dla Ciebie!


Jeśli podobał Ci się ten wpis, szukasz podobnych treści zapisz się do newslettera!
Otrzymasz dostęp do publikacji na temat żywienia dzieci, darmowych przepisów, wyzwań.

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityka prywatności i informacje RODO

Proszę czekać, trwa zapisywanie....

Dziękuję za zapis!

Zostaw komentarz