Łosoś pieczony z młodymi warzywami
Jak ktoś mi powie, że łosoś pieczony w folii, bez grama tłuszczu nie może być smaczny, do tego jest suchy to powiem mu jedno, że łże. Okrutnie. Jeszcze pamiętam smak tego łososia, Skąpanego w totalnie pysznej mieszance przypraw: imbir, dużo imbiru, czosnek, limonka, sos sojowy. Idzie się już w samych przyprawach zakochać. A jak jesteś na etapie pieczenia łososia w piekarniku, to dostajesz ślinotoku. I w zasadzie reszty w tym daniu mogłoby nie być. Ale jak się na talerzu położy chrupiącą marchewkę zarumienioną na patelni z miodem i szparagi (także chrupiące) to już jest pełnia szczęścia. Kaszy pęczak sypnęłam od niechcenia ale jak widzicie dużo to jej nie było. I pojadłam. diabelsko pojadłam. I Wam także polecam się tak najeść! Łosoś pieczony z młodymi warzywami – brzmi i smakuje bosko!
Przygotuj składniki potrzebne do zrobienia łososia pieczonego z młodymi warzywami:
- filet łososia – u mnie około 300 gram
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała cebulka
- marchewka młoda
- kilka szparagów
- pół limonki
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- imbir 2-3 cm
- ugotowana kasza pęczak (opcjonalnie)
- łyżeczka miodu
- pieprz
- sól
- łyżka oleju kokosowego (do warzyw)
Sposób przyrządzenia łososia pieczonego z młodymi warzywami:
- Zaczynamy od sporządzenia marynaty. Sos sojowy mieszamy z 2 łyżkami soku z limonki (z połowy limonki odkrajamy sobie plasterek i odkładamy na bok), dodajemy plasterki imbiru, plasterki jednego ząbka czosnku, pokrojoną w piórka malutką cebulkę, odrobinę pieprzu. Mieszamy.
- Filet z łososia myjemy, suszymy ręcznikiem papierowym. Kładziemy filet na folii aluminiowej na blasze, zalewamy naszym sosem. Nacieramy sosem łososia z obu stron. Na wierzch kładziemy pozostawiony wcześniej plasterek limonki. Szczelnie zawijamy. Pieczemy w nagrzanym piekarniku, w 190 stopniach przez 20-22 minuty. Nie więcej.
- Warzywa: marchewkę obieramy, szparagi również. Ząbek czosnku tylko nacinamy. Na 1 łyżce oleju kokosowego smażymy marchewkę, czosnek.
- Dodajemy soli, pieprzu, po 2 minutach łyżeczkę miodu. Następnie dodajemy szparagi i smażymy jeszcze minutę. Warzywa będą mocno al dente.
- Jeśli macie ochotę możecie też ugotować je w wodzie (pamiętajcie tylko, że czas gotowania marchewki będzie dłuższy niż szparagów).
- Podajemy z kaszą.
P.S. W łososiu wytworzy się znakomity sosik. Nie wylewajcie go! Idealnie nada się do polania kaszy!