Szukaj
  • Brak produktów w koszyku
Dziękuję Było Pyszne talerz żywieniowy

Talerz żywieniowy

O piramidzie żywieniowej słyszał chyba każdy. Być może nie jesteś w stanie odtworzyć piramidy żywieniowej 1:1, ale mniej więcej większość wie o co chodzi. A teraz uczciwie? CO WIESZ O TALERZU ŻYWIENIOWYM? Jako osoba w trakcie studiów dietetycznych, studiach medycznych, interesująca się szczególnie tematem żywienia dzieci śledzę nowinki oraz zalecenia zdrowego żywienia staram się być na bieżąco. Dla siebie i dla Was.

Co to jest talerz żywieniowy?

17 października 2020 roku na V Narodowym Kongresie Żywieniowym zostały przedstawione w nowy sposób (w moim odczuciu bardziej czytelny, mający zastosowanie także dla dzieci w okresie rozszerzania diety) zalecenia zdrowego żywienia. TALERZ ŻYWIENIOWY to nic innego jak graficzne przedstawienie tego jak powinny wyglądać nasze talerz z uwzględnieniem rozkładu procentowego udziału poszczególnych składników. 

Wszystko przedstawia poniższa grafika, którą pobrałam ze strony Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Dziękuję Było Pyszne talerz żywieniowy

O ile niektóre grafiki i komentarze tyczą się dorosłych i młodzieży, o tyle sam rozkład talerza idealnie okazuje rozkład jaki powinien występować przy każdym posiłku naszego dziecka. 

Warto wydrukować sobie ten obrazek w formie małej grafiki i przywiesić na lodówkę. Będzie super przypominajką jak komponować posiłki dla całej rodziny (nie tylko da malucha). 

Jest jeszcze jedna sprawa, o której muszę wspomnieć, bo już widzę zatroskane buzie mam na myśl o tym, że szykują pół talerza obiadowego warzyw a dziecko nic nie tyka z tego ;). Pamiętajcie. Rodzic decyduje o tym CO i KIEDY poda dziecku do jedzenia. Ale to dziecko decyduje o tym CO i ILE zje. 

Preferencje smakowe dziecka

Bardzo ważne jest kształtowanie preferencji smakowych dziecka już od początku rozszerzania diety (+6 miesięcy). Dlatego niejednokrotnie podkreślam Wam, że mimo, że dziecko nie toleruje danego pokarmu, grupy pokarmów (najczęściej problemem są warzywa) nie można przestać ich podawać. Wtedy zmniejszasz szanse Twojego dziecka na przeproszenie się z nimi do zera. Wymówka „i tak nie zje” nie prowadzi do niczego dobrego. Jakiś czas temu w ramach newslettera przeprowadziłam darmowe PYSZNE WYZWANIE, w którym pokazywałam jak pokonywać bariery niejedzenia danych produktów i jak pomóc sobie z „niejadkiem”, neofobikiem. Jeśli byłaś na niego zapisana a jeszcze nie skorzystałaś z ćwiczeń w nim zawartych serdecznie polecam. Może za jakiś czas okaże się, że zalecenia zdrowego żywienia (talerza żywieniowego) zagoszczą u Was na talerzach i w brzuszkach ;). 

Oprócz proporcji, ważna jest różnorodność

Żeby nie podawać dziecku przy rozszerzaniu diety ciągle tych samych produktów, by uczyło się nowych smaków – polecam Wam sporządzać listę. Jeśli nie masz na to czasu, proponuję swoją Listę Rozszerzania Diety. Znajdziesz tam produkty z różnych działów do odhaczania. 

Po co Ci ta lista? 

Do lepszego zarządzania przede wszystkim zdrowiem Twojego dziecka i Twojej rodziny 

  • jeden arkusz – jeden miesiąc
  • odhaczasz produkty, które zjedliście danego dnia 
  • już po tygodniu widzisz gdzie są braki, po miesiącu masz pełen ogląd na sytuacje
  • wiesz czego jecie za dużo, czego za mało, nad czym popracować
  • notes to wysokiej jakości, ekologiczne materiały, zawiera 50 kartek (czyli starczy Ci na ponad 4 lata) jednym słowem stosunek ceny do jakości jest zacny
  • prawda jest taka, że ta lista pomoże Ci lepiej zarządzać lodówką, listami zakupów i planowaniem posiłków a na pewno przyczyni się do zdrowszego trybu życia!

A jeśli nie jesteś pewna czy lista u Ciebie zadziała możesz wypróbować darmową wersję do samodzielnego wydruku w formacie PDF. 

Pobierz darmową Listę Produktów tutaj.


NEWSLETTER - darmowe materiały dla Ciebie!


Jeśli podobał Ci się ten wpis, szukasz podobnych treści zapisz się do newslettera!
Otrzymasz dostęp do publikacji na temat żywienia dzieci, darmowych przepisów, wyzwań.

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityka prywatności i informacje RODO

Proszę czekać, trwa zapisywanie....

Dziękuję za zapis!

Zostaw komentarz